Poranne Spotkania przy Kawie – Biznesowe Piątki

Przedsiębiorcy rozpoczynający przygodę z biznesem jednoosobowo najczęściej zastanawiają się nad wyborem jednej z dwóch form prowadzenia działalności gospodarczej: spółka z o. o. czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Dokonując wyboru powinniśmy wziąć pod uwagę specyfikę branży w jakiej zamierzamy działać i związane z nią ryzyka, nasze doświadczenie w prowadzeniu biznesu i dokładnie zapoznać się z wadami zaletami obu form działalności gospodarczej.

Poniżej przedstawiam Państwu krótkie zestawienie, które mam nadzieję ułatwi Państwu wybór.

Jednoosobowa działalność gospodarczaJednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Zakładanie działalności gospodarczejZłożenie wniosku w CEIDG,
brak kosztów,
brak konieczności wniesienia kapitału własnego
możliwość założenia przez internet,
szybki proces rejestracji.
Rejestracja spółki w KRS,
Koszty (np. sporządzenia umowy spółki przez notariusza (w trybie s24 ten koszt nie wystąpi), opłaty sądowe, PCC)
Konieczność wniesienia kapitału własnego (min. 5 tyś zł)
zakładanie przez internet bardziej skomplikowane,
dłuższy proces rejestracji,


OpodatkowanieMożliwość wyboru formy opodatkowania pomiędzy: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Opodatkowana jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.Podwójne opodatkowanie:
spółka jest odrębnym podmiotem prawnym i jest opodatkowana podatkiem CIT, dodatkowo opodatkowany jest wspólnik podatkiem PIT.
KsięgowośćMożliwość prowadzenia księgowości uproszczonej w postaci KPIR, mniejszy stopień formalizacji, mniejszy koszt, Obligatoryjnie księgi rachunkowe, większy stopień formalizacji, większy koszt
Składki ZUSPrzedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej ma możliwość skorzystania z preferencji w zakresie opłacania składek ZUS. Wspólnik jednoosobowej sp. z o. o. opłaca wszystkie składki ZUS i nie może korzystać z preferencji. Jeżeli w spółce jest więcej wspólników, nie podlegają oni obowiązkowi opłacania składek ZUS.
OdpowiedzialnośćPrzedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiemOdpowiedzialność udziałowców jest ograniczona do wysokości wkładów wniesionych do spółki, majątek osobisty jest chroniony.
LikwidacjaZłożenie wniosku w CEIDG, brak kosztów.Złożony proces likwidacyjny, wysokie koszty.

Podsumowanie

Przy wyborze formy działalności należy brać przede wszystkim pod uwagę pomysł na biznes i planowaną skalę działalności. Jeżeli dopiero raczkujemy w prowadzeniu firmy i nie planujemy na początku swojej przygody biznesowej wielkich inwestycji lepiej wybrać jednoosobową działalność gospodarczą. W przypadku dynamicznego rozwoju firmy i związanych z tym ryzyk zawsze możemy dokonać przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Powyższe opracowanie jest bardzo uproszczone i nie wyczerpuje w pełni tematu. Jeżeli rozważają Państwo założenie działalności gospodarczej zapraszamy do wizyty w biurze.